image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Demokratik Suriye Meclisi’nden bir heyet ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’u kınadı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde 'Suriye Demokratik Konseyi' mensupları ile görüşmesini kınıyoruz” denildi.

Fransa’nın söz konusu eylemlerinin Türkiye’nin milli güvenliğine zarar verdiğini belirten Bakanlık şu ifadeleri kullandı:

“Fransa’nın tüm çağrılarımıza rağmen bölücü gündeme sahip bu eli kanlı terör örgütü ve uzantılarıyla sürdürmekte olduğu ilişki, Türkiye’nin milli güvenliği, Suriye‘nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede istikrarın sağlanması çabalarına zarar vermektedir.”

Rojava yönetiminden bir heyet Macron ile bir araya gelmişti

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ahmed, beraberindeki bir heyetle Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile görüştüğü belirtildi.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Özerk Yönetim Basın İrtibat Merkezi, taraflar arasında Suriye krizi başta olmak üzere bölgede yaşanan siyasi gelişmeler ve çözüm önerilerinin ele alındığını kaydetti.

Öte yandan heyette yer alan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkanı Bêrivan Xalid, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talebi üzerine Paris’e gidildiğini ve Macron ile Fransa Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı ve Fransa Hükümeti üst düzey yetkililerinin görüşmede hazır bulunduğunu belirtti.