image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavüris (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle Rojava’daki Özerk Yönetim tarafından bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Salgının üçüncü dalgasının hızla yayıldığına dikkat çekilen açıklamada, Rojava’nın ve Özerk Yönetim’in kontrol ettiği bazı bölgelerde 6 ile 12 Nisan tarihlerinde 16.00 ile 06.00 arasında yasak uygulanacağı ifade edildi.

Rojava yönetiminin yayımladığı açıklamada şıu kararlara yer verildi:

"3 Nisan’da itibaren; kutlamalar, taziye, toplantılar ve cemaatle namaz kılınması yasaklanmıştır. Lokanta, kafe ve restoran gibi yiyecek hizmeti veren işletmeler sadece paket servis yapabilecek. Tüm okul ve üniversiteler kapatılmıştır.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin tüm sınır kapıları kapatılmıştır. Kapılardan sadece acil durumu olanlar geçebilecek. Fırınlar, sebze pazarları, hastaneler, eczaneler, mağazalar, ilaçlar, yakıt, sağlık ekipleri, çiftçiler ve iletişim merkezleri yasak kapsamında değildir.

Vaka sayılarının ciddi artış gösterdiği ilçe ve beldeler meclis ve İç Güvenlik Güçleri, Sağlık Komitesi’nin de görüşünü alarak sokağa çıkma yasağı ilan edebilecek. Bu kararlar Yürütme Meclisi’nin onayı olmadan yürürlüğe giremeyecek. Bu kararlar Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan herkesi bağlamaktadır."