image

PeyamaKurd - Suriye'de başkanlık yarışı sürerken Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) de içinde yer aldığı Özgürlük ve Barış Cephesi’nden yapılan açıklamada, bu süreçte gerçekleştirilecek olan seçimlerin “meşru” olmadığı, Şam yönetiminin bu şekilde Birleşmiş Milletler’in Suriye’de siyasi çözüme atıfta bulunan 2254 sayılı kararından kaçtığına dikkat çekti.

Demokratik Suriye Meclisi'nin (DSM) yaptığı açıklamada, yurt içerisinde ve dışındaki tüm Suriyelilerden seçimlere katılmamaları çağrısı yaptı.

Uluslararası topluma çağrıda bulunan Özgürlük ve Barış Cephesi, seçim sonuçlarını tanımamasını isterken Rojava Özerk Yönetimi’ne bağlı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı Riyad Derar ise Şam hükümeti tarafından organize edilen seçimlerin “meşru” olmadığını vurguladı.

DSM'li yetkili açıklamasında, Suriye hükümetinin çözüm için kendi yöntemlerini dayattığını ve sadece kendisine alkış çalaın tarafları gördüğünü kaydetti.

Ayrıca Riyad Derar, Rusya’nın kendilerine, Rojava Özerk Yönetiminin kontrolündeki bölgelerde de seçim sandığı kurulması yönünde talepte bulunduğunu belirterek, şu ana kadar bu talebe resmi bir yanıt vermediklerini dile getirdi.