image

PeyamaKurd - Suriye'de bir yandan İdlib, diğer yandan Rojava ve Kuzey Suriye bölgesinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’yle ABD arasında Rojava için yürütülen 'güvenli bölge' görüşmeleri çerçevesinde, Suriyedeki Kürtler ile ABD’li askeri yetkililer arasında bir toplantı gerçekleştirildi.

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kırsal bölgelerinden çekilmeye başladığı açıklanan Tel Abyad’da yapılan toplantıya, ABD liderliğindeki koalisyondan ABD'li komutanlar ile Tel Abyad Askeri Konseyi katıldı.

/p>

Toplantı sonrası koalisyon yazılı açıklamada bulunarak şu ifadeleri kullandı: 

“Koalisyon komutanları, güvenlik mekanizmasının bulunduğu bölgede yaşayan askeri ve sivil konsey liderleri ile görüştü. Mekanizmadaki ilerleme ve konsey liderlerinin halkı güvenli tutma yönündeki çabaları ele alındı. Güvenlik mekanizmasının ilk safhasında iyi ilerleme olduğunu görüyoruz. Koalisyon ve SDG Türkiye’nin endişelerini gidermek adına tahkimatları belirlemek ve kaldırmak için birkaç devriye gerçekleştirdi”  

Diğer yandan açıklamada, ABD ile Türkiye’nin dört askeri uçuşunun yapıldığı, ‘güvenlik mekanizması’nın ek ayrıntıları için ide ki ülke arasındaki temasların devam edeceği ifade edildi.