image

PeyamaKurd - Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) haberine göre, Salı günü gece yarısı ABD Ordusu'na ait askeri bir konvoy, Kürdistan Bölgesi'nden El Welid sınır kapısı yoluyla Suriye‘ye girdiği ifade edildi. 

Söz konusu konvoyun Suriye topraklarına girişinin savaş uçaklarının eşliğinde gerçekleştiği ifade edildi. Ayrıca konvoyun Rojava’da bulunan ABD askeri üslerine doğru yöneldiği kaydedildi. 

Gözlemevi, haberinde şu ifadelere yer verdi: 

"10 Kasım, Pazar günü 4 zırhlı araç, 2 tank ve çok sayıda askeri araçtan oluşan bir ABD devriyesinin M4 uluslararası karayolu üzerinde, Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) bölgedeki kontrol ettiği son köy olan Til Tawil köyüne yakın bir bölgeden Rakka'nın kuzey kırsalındaki Eyn İssa yolu üzerinde Türkiye destekli cihatçı örgütlerin kontrolünde olan El Alya‘ya doğru hareket etti.” 

Onlarca TIR’lık başka konvoy...’ 

Dün öğle saatlerinde Haseke kırsalındaki Derik (Malikiye) bölgesinde hareket halindeki bir ABD devriyesinin görüntülendiğini belirten SOHR, söz konusu devriyenin, çok sayıda askeri aracın eşlik ettiği 3 zırhlı araçtan oluştuğu bilgisini verdi. 

Diğer yandan ağır teçhizat, silahlar ve lojistik taşıyan onlarca TIR’dan oluşan başka konvoyun da ABD'nin M4 karayolu üzerinde Til Temir ile Til Baydar arasında yer alan Qasirk'taki üssüne ulaştığı kaydedildi.