image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye ve Rojava'ya ilişkin yapılan insani yardımla ilgili son durumu ele aldı.

Türkiye’nin Rojava’ya başlattığı askeri operasyona ilişkin konuşan BM İnsani Yardım Koordinasyonu ve Acil Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, bölgede çatışmaların şiddetinin ve sayılarının azaldığını kaydederek şu ifadeleri kullandı, “Ancak Gire Spi ve Serekaniye'de Türk sınırına yakın bölgelerinde çatışmalar hala devam ediyor.” 

Lowcock ayrıca, operasyo sonrası İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) verilerine göre 49’u hava ve kara saldırıları sonucu, 31’i de muhtelif patlamalar sonucu toplam 80 sivilin yaşamını yitirdiğini belirtti.

200 bin sivil göç etti’

200 bin sivilin göç etmek zorunda kaldığını belirten Mark Lowcock, “Anlaşmalar sonrasında bölgeyi terk edenlerin çoğu yaşam yerlerine yeniden döndü. Bu rakam yaklaşık 70 bin kişiye düştü” dedi. 

BM ve ona bağlı insani yardım kuruluşlarının ayda 5-6 milyon Suriyeliye insani yardım götürdüğünü belirten Lowcock, “Suriye’ye insani yardımı sınır ötesinden sağlıyoruz. Neredeyse 4 milyon Suriyeliye bu yolla insani yardım ulaşıyor” diye konuştu.