image

PeyamaKurd - Reuters, diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiler kapsamında, Türkiye’nin olası Suriye operasyonu hakkında önemli bir yazıyı yayımladı.

Londra merkezli haber ajansına bilgi aktaran Türk yetkililer, Türkiye'nin ABD ve Rusya ile diplomasi yolu başarılı olmazsa ABD'nin desteğini alan YPG'ye Suriye'nin kuzeyinde muhtemel bir askeri operasyon düzenlemeye hazırlandığını ifade etti.

Türk yetkililerden biri "Özellikle durmadan bize karşı saldırıların düzenlendiği Tel Rıfat bölgesinin temizlenmesi şart” dedi.

Reuters’ta yer alan habere göre, herhangi bir askeri operasyona dair zaman ve nasıl olacağı henüz belli değil. Yetkili, hazırlıkların bir süre devam edeceğini, TSK ve MİT'in gerekli çalışmaları yaptığını belirtti.

Yetkili, "Süreç böyle devam edemez. Buna bir son verilecek. Bununla ilgili karar alındı ve belli ülkelerle gerekli işbirliği sağlanacak. Bu husus Rusya ve ABD ile görüşülecek" diye ekledi.

Erdoğan Suriye konusunu G20’de Biden ile görüşecek!

Ajansa konuşan yetkililer, Erdoğan'ın konuyu ABD Başkanı Joe Biden ile Ekim sonunda Roma'da gerçekleşecek G20 zirvesinde görüşeceğini ifade etti.

Bir diğer yetkili YPG'nin en az 30 km ileriye itilmesi gerektiğini söyleyerek, o bölgelere tamamen Rusya'nın hakim olduğunu, İran unsurlarının da yer aldığını belirtti.

Türk yetkililer: Operasyon kaçınılmaz!

Türk yetkililerden biri verdiği bilgilerde, "Diplomasiden bir sonuç çıkmazsa ve YPG bu bölgeleri terk etmezse bir operasyon kaçınılmaz görünüyor" ifadesii kullandı.

Yetkili, Erdoğan'ın Biden'ın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini ekleyerek, "Önce diplomasi yolları deneniyor elbette ama bir yandan da operasyon için görüşmeler yapılıyor" dedi.

Erdoğan, Çavuşoğlu ve Akar’ın Suriye’ye yönelik açıklamaları

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün önce Suriye'ye ilişkin yaptığı açıklamada "Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız. Gereken adımları atacağız" demişti.

Bu açıklamanın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Bizim burada yapmamız gereken şey yine kendi göbeğimizi kesmek. Bu bölgeden teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün yaptığı açıklamada, Erdoğan ile Çavuşoğlu’nun açıklamalarına benzer şekilde ifadeler kullanarak, "Hak ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde aynı şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.