image

PeyamaKurd - Muhalif gruplarla anlaşmaya varıldığı Suriye’nin güneyindeki Dera kentinde Şam yönetimine ait zırhlı araçların Rus askeri birliklerinin desteğiyle, bugün kent merkezine girdiği bilgisine ulaşıldı.

Dera kentini teslim alan Şam yönetimi dün yayınlanan açıklamasında, Dera kent merkezindeki muhalif gruplarla anlaşmaya varıldığı ve bu kişilerin silahlarını teslim ederek kentten ayrılacağını duyurmuştu.

Kente Rus biliklerle girildiğini ifade eden yerel haber kaynaklarına göre, Şam’a bağlı Belediye Meclisi görevlileri, 2011 yılında gösterilerin başladığı el-Ömeri Camii yakınlarında Suriye bayrağı asarak zaferi kutladığı görüldü.

Söz konusu Şam yönetimine ait zırhlı araçların Rus askeri birliklerinin desteğiyle, bugün kent merkezine girdiği resmi makamlarca açıklandı.

Kuşatma altında hala siviller var

Öte yandan bölgeyi terk eden Muhalif yetkililer ise Dera’da kuşatma altında kalan bir grup muhalif savaşçının, güvenli koridor açılması için Rus subaylarla müzakerelerini sürdürdüğünü belirtti.

Bununla birlikte bölge ile ilgili olarak Rejim ve muhalifler arasında varılan anlaşmaya rağmen Dera’da hala kuşatma altında sivillerin var olduğu bilgisi verildi.

Suriye haber ajansının verdiği haberde ise, Şam yönetimine ait birliklerin Dera’nın kuzeybatı kırsalı Tafas Beldesinde sağlanan uzlaşma kapsamında beldeye girdiğini açıkladı.