image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde olan hukuk ve ekonomideki yeni reform hareketine ilişkin olarak düzenlenen taslak metnin, AKP’li bakanlar tarafından Erdoğan’a sunulduğu kaydedildi.

Reform hareketine yönelik düzenlenen taslak metnin, 6 bakanlık ve AKP’li bazı kurmaylar tarafından koordineli bir şekilde yürütüldüğü belirtildi.

“Yeni reform paketinde yer alan düzenlemeler”

Yapılan düzenlemelerde en önemli konulardan biri, AYM ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının mahkemeler tarafından nasıl uygulanması gerektiğiyle ilgili olan kısımdır.

Yeni reformlarla, AİHM kararlarına ilişkin tazminat ödenip ödenmemesi konusunda bazı değişikliklerin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Öte yandan yeni düzenlemelerle, hâkim ve savcıların dosyalarını tamamlanmasında puanlama sistemine gidilecek. Atama ve terfilerde, bu puanlama sistemi dikkate alınacak.

Taslakta, tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemelerin de yer aldığı öğrenildi. Avukatların taleplerini dinlediklerini aktaran AKP kurmayları, “Tutukluluk süresi ne kadarsa gizlilik de o düzeyde olacak” dediler.

Ayrıca taslağa son halinin verilmesinin, 26 Ocak’taki AKP MYK toplantısında değerlendirileceği ve düzenlemelerin daha sonra Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacağı belirtildi.