image

PeyamaKurd - ABD ve Türkiye’nin arasında Menbic ile ilgili sağlanan anlaşmanın ardından eski PYD liderinden sert açıklamalar geldi. Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eski Eş Başkanı Salih Müslim, Alman basınına verdiği açıklamada, “ABD ve Türkiye şu an ittifak halinde buna rağmen Menbiç’i savunacak gücümüz var” ifadesini kullandı.

 ABD ile olan iş birliği ilişkilerinin sonsuza kadar devam etmeyebileceğini dile getiren Salih Müslim Almanya Haber Ajansı’na (DPA) verdiği röportajda, “Kürtlerin Suriye’de kurduğu ittifaklar çıkar odaklıdır. Bu yüzden Suriye rejimi dahil herkese ittifak kapımız açık” diyerek, “ABD ve Türkiye şu an ittifak halinde buna rağmen Menbiç’i savunacak gücümüz var” şeklinde konuştu.

ABD’nin kararlarına mahkum değiliz

Müslim, Ankara - Washington arasında yapılan Menbiç anlaşmasına ilişkin ise, “İşlerin farklı olmasını isterdik. Ancak olan oldu. Nihayetinde biz ABD’nin kararlarına mahkum değiliz. Amerikalılar kendi çıkarlarına göre kararlar veriyor. Aynı şekilde bizim de çıkarlarımız gereği ittifaklarımız var. Hiç kimsenin kölesi ya da hizmetçisi değiliz, kendi politikalarımız var. Amerikalılarla çıkarlarımız örtüşürse onlarla devam ederiz. Ruslarla çıkarlarımız örtüşürse onlarla ittifak kurarız. Hatta rejimle bile çıkarlarımız örtüşürse ittifak kurabiliriz. Daha önce Efrin’de bir komplo sahnelenerek, Doğu Guta’dan silahlı grupların tahliye edilmesi konusunda Efrin, Türkiye’ye teslim edildi ve burada meydana gelen katliamlara göz yumuldu. Şimdi de ABD ve Türkiye Menbiç için ittifaka varmış durumda. Ancak Menbiç’de kararları veren askeri ve sivil iki meclisimiz var. Bu meclislerimizin Menbiç’i savunma gücü var” vurgusu yaptı.

İttifaklarımız yalnızca bir ülkeyle sınırlı kalmayacak

Salih Müslim, IŞİD’le mücadele kapsamında ABD ittifaklarının oluştuğunu ve bunun ebedi olmadığına işaret ederek şunları dile getirdi, “ABD, savaşçılarımızın kanlarıyla kazandığımız bölgelerden, Türkiye’den bazı çıkarlar elde etmek için taviz veriyor. Belki de Suriye’deki başka bölgeler karşılığında. Bu, Afrin’de olduğu gibi bize yapılmış büyük bir zulümdür. Ama oradaki direnişimiz sürüyor. Her şey mümkün. İttifaklarımız yalnızca bir ülkeyle sınırlı kalmayacak.”

Esed’ın Kürtleri diyalog ya da savaş seçenekleri arasında bırakması halinde ne yapılacak? Sorusuna Müslim, “Böyle bir şey olmayacaktır. Kapılarımız herkes ile diyaloğa her zaman açıktır. Esed’in sözlerini değiştirdiğini gördük. Bundan iki ay önce bizi terörist olarak niteliyordu şimdi ise bizimle diyalogdan bahsediyor. Bu bir ilerlemedir. Herkes nasıl çıkarlarını düşünüyorsa biz de öyle düşüneceğiz” cevabını verdi.

Demokratik bir Suriye istiyoruz

Bir kaç gün önce Şam yönetimine yakın bir muhalif heyetin Kamışlı kentine “Gözlem ziyareti”yaptığını hatırlatan Salih Müslim, “Heyet üyelerini uzun zamandır tanıyoruz. Kamışlı’ya gelip Arap-Kürt bütün gruplarla toplantı gerçekleştirdiler” dedi.

Kürtlerin Esed rejimi ile diyalog kurması halinde Federalizm’den vazgeçme ihtimali olup olmadığı sorusunu ise Müslim, şöyle cevapladı: “Diyalog ön şartsız olacaktır. Biz, Suriye’den uzak olmayı istemiyoruz, demokratik bir Suriye istiyoruz. İsimlendirmeler önemli değildir. Bize ve ülkemizin bütün kesimlerine demokratik haklarımızı sağlayan neyse onu istiyoruz. Diyalog, görüşmelerin sonunda herkesin haklarının garanti altına alınacağı bir toplumsal sözleşme imzalanacak.”