image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Washington’da, Menbic konusundaki yol haritasında uzlaşmalarına ilişkin PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim’den sert bir açıklama geldi.

Menbic’i Türkiye’ye teslim edilmesinin büyük bir zulüm olduğunu değerlendiren Müslim, Alman basına yaptığı açıklamalarda uzlaşmayı sert bir dille eleştirdi.

ABD’nin kararını Alman basınında değerlendiren PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim, “Amerika’nın kendi çıkarları için bizim savaşçılarımızın kanlarıyla özgürleştirdiği bölgeleri Türkiye’ye teslim etmesi büyük bir zulümdür” ifadesini kullandı.

Menbic’e yönelik alınan kararın, ilişkiler noktasında değişiklik yaşanmasına neden olabileceğini öne süren Müslim, “ABD ile sonsuza kadar ilişkilerimiz sürmeyebilir, bu ilişkiler değişebilir” açıklamasında bulundu.

Alınan karara göre her gücün kendi çıkarlarını gözeterek hareket ettiğini vurgulayan Müslim, kendilerinin de kendi çıkarlarına göre hareket ettiğini belirterek, Biz de ABD, Rusya veya Suriye rejimiyle olan ilişkilerimizde kendi çıkarlarımıza göre hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

Menbic kararının ardından Suriye rejimi ile müzakerelere başlama ihtimalini de göz önünde bulunduran Müslim, Rejimle müzakerelere hazır olduklarına dikkat çekerek şunları dile getirdi, “Suriye rejimi ile şartsız müzakerelere hazırız. Bizim için isim önemli değil, önemli olan Suriye’deki tüm oluşumların haklarının tanınmasıdır. Bunun için çalışacağız.”