image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle küresel gıda krizi etkisini sürdürürken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gubre tedarikine değindi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile St. Petersburg'da bir araya gelen Putin, Belarus ile dünya gübre piyasasında müşterilerinin tüm ihtiyacını karşılamak için kendilerine bağlı olan tüm önlemleri alma konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Rus lider Putin, görüşmenin başında yaptığı konuşmada, Rusya ve Belarus'un dünya piyasasının en büyük gübre tedarikçisi olduğunu bildirdi.

Putin, dünya piyasası ve sürekli müşterilerin gübre ihtiyaçlarının karşılanması konusunu ele almak istediğini belirterek, dünya gübre ticaretinin yüzde 15'ine, bazı gübre türleri için de yüzde 25 pazar payına sahip olduklarını hatırlattı.

Açıklamasında, "Gübre eksikliği elbette gelecek yılki hasat beklentilerini azaltıyor" diyen Vladimir Putin şu sözlere yer verdi:

"Bütün bunlar çok üzücü. Biz ve sizinle (Belarus ile) tüketicilerimizin, müşterilerimizin taleplerini karşılamak için bize bağlı olan her şeyi yapma ve tüm önlemleri alma konusunda anlaştık."