image

PeyamaKurd - Soçi mutabakatına yönelik değerlendirmelerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ile dayanışma içinde hareket ettiklerini ve Türkiye'nin İdlib'teki "radikal grupların bölgeden çıkarılmasına yardımcı olduğunu" dile getirdi.

İdlib'de ateşkesin korunmasına yönelik Soçi mutabakatı çerçevesinde bölgede Türkiye ile dayanışma içinde çalıştıklarını ifade eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı ve Astana sürecinde varılan anlaşmalar temelinde siyasi sürecin etkinleşmesi için umutlu olduklarını belirterek, bunun Suriye'de normal yaşama geçiş için gereken şartların oluşmasını güçlendireceğini vurguladı.

Öte yandan Rus lider Putin, İdlib'deki durumun Rusya ve Türkiye'nin aldığı tedbirler nedeniyle normalleşmeye başladığını kaydederek, "Bu yöndeki çalışmalar doğru yönde ilerliyor. Hedeflerimize ulaşacağımıza inanmak için nedenlerim var. Orada (İdlib'de) hiçbir büyük çaplı bir silahlı faaliyet olmayacak. Çünkü savaşmak uğruna savaşmak gerekmiyor, belli hedeflere ulaşmamız gerekiyor. Bu hedeflere ulaşmak için seçtiğimiz araçlar şu anda etkin bir şekilde çalışıyor" sözlerine yer verdi.