image

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün video konferans yoluyla ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Üçlü görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Kremlin şu ifadeleri yayımladı:

"Görüşmede özellikle, ortak tehdit olan koronavirüs pandemisine karşı mücadeledeki çabaları birleştirme görevi üzerinde duruldu. Bu bağlamda liderler, hastalığın daha fazla yayılmasını önleme tedbirlerine odaklandı. Özellikle Rus aşısı Sputnik V'nin Avrupa Birliği'nde tescili ve bu aşının AB ülkelerine teslimi veya ortak üretim ihtimaline değinildi."

Tarafların yaptığı görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Minsk Anlaşmalarının alternatifsiz olduğu vurgulanarak, "Rusya Devlet Başkanı, Kiev yönetiminin, her şeyden önce Donetsk ve Lugansk ile doğrudan diyalogun kurulması ve Donbass'ın özel statüsüyle ilgili hukuki sorunların çözüme kavuşturulması olmak üzere daha önce üst düzeyde varılan tüm anlaşmalara uymasının önemini kaydetti" sözlerine yer verildi.

Ayrıca yayımlanan açıklamada, "Rusya, Almanya ve Fransa liderleri, İran'ın nükleer programıyla ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın sürdürülmesi ve uygulanmasından ve bu yöndeki adımların koordine edilmesinden yana net açıklamada bulundular" denildi.