image

PeyamaKurd - Kremlin Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesinde Avrupa'daki güvenlik ve istikrar ile ilgili konuları ele aldı.

Kremlin'e göre taraflar, Fransa’nın güneyindeki Bregançon Kalesi’nde Ağustos 2019'da Avrupa'da yeni bir güvenlik ve güven mimarisinin oluşturulmasıyla ilgili ortak çalışmaların sürdürülmesine ilişkin yapılan anlaşmaların geçerliliğini koruduğunu belirtti.

Ukrayna meseleleri ve Minsk anlaşması ele alındı

İki lider, Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede bu ilişkilerin, "yapıcı" ve "öngörülebilir" olması, birçok sorunun çözümüne katkıda bulunacağı görüşünü dile getirdi.

Taraflar, Ukrayna meselesini de değerlendirirken, Minsk anlaşmalarının "tutarlı" şekilde uygulanması amacıyla müzakere sürecinin başlatılmasından yana olduklarını kaydetti.

Rus lider Putin, Karabağ meselesinin ele alındığı görüşmede, Fransa'nın bölgede insani yardım konusundaki sorunların çözümüne yoğunlaşmasının önemine değindi.

"Libya'da tüm güçler, siyasi sürece katkı sağlamalı"

İki lider, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu aracılığıyla Karabağ meselesinin çeşitli yönleriyle çözümüne ilişkin koordinasyonun sağlanmasına hazır olduğunu kaydetti.

Libya meselesi de ele alınırken her iki taraf, Libya'da tüm güçlerin katılımıyla siyasi sürecin geliştirilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğunu dile getirdi.