image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy olayıyla ilgili Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ayrıntılarını açıkladı.

Rus kitle iletişim araçlarının genel yayın yönetmenleriyle görüşen Putin, Navalnıy’ın zehirlendiği iddiası ortaya atıldıktan hemen sonra, alınan numunelerin incelenmesi konusunda yardım teklif ettiğini ifade etti.

Macron ile görüşmede, Rus uzmanların Avrupa’ya giderek yabancı mevkidaşlarıyla birlikte numuneleri incelemeye hazır olduğunu söylediğini belirten Putin, “Eğer bilim insanları bir şeyler bulursa Rusya’da kamu davası açılır” ifadesini kullandı.

Putin, başka seçenekler de sunduğunu belirterek, yabancı uzmanların Rusya’ya gelerek getirilen numuneleri burada incelemelerini teklif ettiğini, ama Macron’un bu teklifi reddettiğini kaydetti.

Ayrıca Rus lider açıklamasında, sonuç olarak Rus tarafının, işbirliğine hazır olmasına rağmen, yaptığı başvurulara Almanya ve Fransa’dan yanıt alamadığını belirtti.