image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Peskov’dan yapılan açıklamada Rusya Başkanı Putin, önümüzdeki günlerde Suriye’de yaşanan gelişmeleri kapsamlı bir şekilde ele alacaklarını söylediği belirtildi. 

Açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye meselesinin tüm yönlerini önümüzdeki günlerde planlanan Rus-Türk zirvesi sırasında Moskova'da önemli ölçüde tartışılması gerektiği” ifade edildi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmeleriyle ilgili olarak, "Sayın Macron ile Merkel ve Sayın Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Fakat en kötü ihtimalle 5 Mart'ta bizim Sayın Putin ile bir araya gelmemiz söz konusu olabilir. Bu bir araya gelişte de biz telefonun ötesine geçip, yüz yüze bu görüşmeleri yapma konumunda olacağız” dediği ifade edildi. 

Peskov açıklamasında, Suriye'nin İdlib bölgesine ilişkin olarak Türkiye ve İran'ın katılımı ile bir zirve düzenlenmesi için çalışmalar yapıldığını dile getirerek, Rusya, Türkiye, Fransa ve Almanya'nın katılacağı dörtlü bir zirve planlanmadığını kaydetti.