image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgını ile ilgili açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karantinadan çıkmak için acele edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "En ufak bir hatayı vatandaşlarımızın hayatıyla öderiz" ifadesini kullandı.

Putin, yeni tip Koronavirüsle mücadele kapsamında ekonomik ve sosyal alanda alınan kararların değerlendirilmesine ilişkin bakanlar, valiler ve diğer hükümet yetkilileriyle video konferans yöntemiyle toplantı düzenledi

Putin'in başkanlık ettiği toplantıya Novo-Ogarevo bölgesinden katılarak, karantina sürecinde doğru kararların alındığının ve karantinadan çıkmak için acele edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Kovid-19 ile ilgili uyarılara bulunan Putin, "Bilindiği üzere korona virüs pandemisi nedeniyle ülke genelinde belli bazı kısıtlamalara gidildi ve bazı bölgelerde özel yetkiler verildi" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü ülke büyük, her bölgede durum farklı. Sahadaki pratikler göstermiştir ki biz doğru bir şekilde hareket ediyoruz. Tekrardan altını çiziyorum. İleri doğru koşamayız. Her türlü dikkatsizliğimizin karşılığını alırız. En ufak bir hatanın bedelini, vatandaşlarımızın güvenliği, sağlığı ve hayatıyla öderiz. Tüm hükümet ve bölge yetkililerimizi sorumluluğu bu nedenden dolayı çok ağır." 

Ayrıca Rusya'da açıklanan son verilere göre ülke genelindeki Kovid-19 vaka sayısı 165 bin 929'a, can kaybı sayısı ise bin 537'ye yükseldi.