image

PeyamaKurd - Taliban yönetimindeki Afganistan'da siyasi ve ekonomik kriz sürerken bölge ile ilgili konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afganistan'da tüm etnik grupların, ülkenin yönetiminde temsil edilmesi gerektiğini ifade etti.

Rus lider Putin, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın 24 Şubat'ta başlamasından bu yana ilk yurt dışı ziyaretini Tacikistan'a gerçekleştirerek, başkent Duşanbe'de Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bir araya geldi.

"Tüm etnik gruplar yönetimde temsil edilmeli"

Putin, görüşmenin basına açık kısmında açıklamalarda bulunarak, Rusya ve Tacikistan arasındaki ilişkilerin geliştiğini ve ikili ticaretin büyümesinde yılın ilk 3-4 ayında "rekor" yaşandığını kaydetti.

Ayrıca açıklamasında güvenlikle ilgili konulara önem verdiklerine dikkati çeken Putin, Afganistan meselesine değinerek şu sözlere yer verdi:

"Bu ülkede, durumun düzelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Durumu kontrol altında tutan güçlerle ilişki kurmaya çalışıyoruz. Tüm etnik grupların, Afganistan'ın yönetiminde temsil edilmesi gerekliliğinden yola çıkıyoruz. Bu yönde çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Ayrıca Putin, Afganistan'da tüm siyasi güçlerle temasta olduklarını dile getirerek, söz konusu ülkeden heyetin haziran başında düzenlenen 25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumuna (SPIF) katıldığını hatırlattı.