image

PeyamaKurdDünyaya yayılan yeni tip Koronavirüsün (Kovid-19) Çin'in Wuhan kentinde bulunan laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu dile getiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konuyla ilgili Amerikan medyasına değerlendirmelerde bulundu. 

Çin yönetiminin uluslararası ajanslarda çalışan gazetecileri ülkeden atıp, uyarılarda bulunan Çinli doktorları susturmak suretiyle Wuhan'da ortaya çıkan virüsün gizli kalması için uğraştığını dile getiren Mike Pompeo, bunun dünya genelinde yüz binlerce insanı etkilediğini belirtti. 

Mike Pompeo, Çin yönetiminin bu girişimine dair net bulgular olduğunu dile getirerek, "Başkan Trump bu konuda oldukça açık. Bizim belirlediğimiz zamanda sorumlu olanlardan hesap soracağız" sözlerine yer verdi. 

ABD olarak virüsün Wuhan'dan çıktığını dile getiren ilk ülke olduklarını belirterek Pompeo, bu nedenle eleştirilere maruz kaldıklarını ancak diğer ülkelerin de benzer söylemler kullanmaya başladığını dile getirdi. 

Ayrıca Pompoe, sorulara verdiği yanıtta şu ifadelere yer verdi: 

"Çin'in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi var. Çin laboratuvarındaki başarısızlıkların bir sonucu olan virüslere ilk kez maruz kalmıyoruz. İstihbarat kuruluşları bu konuda çalışmalarına devam etmelidir ancak size bunun (Kovid-19) Wuhan'daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim."