image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 15 Temmuz soruşturması kapsamında "casusluk" iddiasıyla tutuklanan ve 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Rahip Brunson’ın Trump ile olan fotoğrafını paylaşarak Türkiye’ye gönderme yaptı.

Türkiye’nin ABD baskısıyla yüzleştiği bir süreçte, beklenmedik şekilde tahliye edilen Rahip Brunson'ın Beyaz Saray'daki fotoğrafını paylaşan Pompeo, “Amerika'nın itibarını geri kazandık. Diktatör ve zorbalar için artık daha fazla sahte kırmızı çizgi ve para paleti yok" ifadesini kullandı.

Son dönemde Türkiye'ye yönelik ağır eleştirileri ile dikkat çeken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görevini devretmesine kısa süre kala yaptığı sosyal medya paylaşımında Rahip Brunson davasını hatırlatarak, Erdoğan'a diktatör ve zorba göndermesinde bulundu.

Pompeo açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Vatandaşlarımızı evlerine getirmek için asla ödeme yapmadık. Yatıştırma, daha fazla rehin almaya davet ediyor. Amerika'nın itibarını geri kazandık. Diktatör ve zorbalar için artık daha fazla sahte kırmızı çizgi ve para paleti yok."

Öte yandan Pompeo daha önce de veda turu niteliğinde yedi ülkeye yaptığı ziyarette Türkiye’ye geldiği esnada İstanbul'da Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile görüşmesi Ankara-Washington hattında krize yol açmıştı.