image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden'ın Orta Doğu ziyareti ile ilgili tartışmalar sürerken Suudi Arabistan ziyaretine ilişkin ABD basının petrol fiyatlarına dair bir değerlendirme geldi.

ABD'de Virginia merkezli Politico gazetesi, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan gezisinin ABD’deki benzin fiyatlarının düşmesine katkı sağlamayacağını ileri sürdü.

Ziyarete ilişkin Politico gazeteside yayınlanan Exxon Mobile şirketinin sunduğu makalede, Suudi Arabistan'ın verebileceği çok fazla petrolünün olmadığı vurgulandı.

Petrol satış fiyatlarına dair şirketin verilerine göre Suudi Arabistan, kendi üretim hedeflerine ulaşmak için var gücüyle mücadele ediyor, krallığın petrol üretimini artırması için ayrıca OPEC+ ittifakının üyeleri arasında da bir fikir birliğine varılması gerekecek.

Ayrıca yazıda, Suudilerin dünya pazarına daha fazla petrol pompalasa dahi bunun benzin fiyatlarının düşeceğini garanti etmediğine dikkat çekilerek, bunun son birkaç haftadır petrol fiyatlarındaki oynaklığın tedarik kesintileriyle pek ilgisi olmamasından kaynaklandığı belirtildi.