image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya yaptırımlar sürerken, Rus turistlere ilişkin Yunanistan ve Güney Kıbrıs'tan bir açıklama yapıldı. Konuya ilişkin Politico yazısında, Yunan ve Güney Kıbrıs yetkililerine dayandırarak verdiği haberinde, bu iki ülkenin Ruslara turist vizesi verilmesinin yasaklanmasına karşı çıktığını ele alındı.

Politico'nun yayımladığı haberde Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Cornelios Corneliou’nun "Bu yanlış yönde bir karar olur. Türk vatandaşları bile Kıbrıs makamlarından vize alıyor, dolayısıyla bu tedbirin Ruslar açısından bir değeri olduğunu düşünmüyoruz” açıklamalarına yer verildi.

Yayımlanan haberde Güney Kıbrıs'ta Rusça konuşan büyük bir diasporanın yaşadığı, Ukrayna'daki özel askeri operasyon başlamadan önce ülkedeki turistlerin yüzde 25'inin Ruslardan oluştuğuna dikkat çekildi.

Kıbrıs şehirlerinde iş kurmak isteyen Rus, Ukraynalı ve Belaruslu girişimcilerin sayısının giderek artığına dikkat çekilen Politico haberinde, Yunan yetkililerine dayandırarak, Atina’nın da Rus vizelerinin statüsünü değiştirmeyi düşünmediğini vurgulandı.