image

PeyamaKurd - ABD ile Tayvan arasındaki işbirliğine tepki gösteren Çin yönetiminin ABD ile iletişimi kopardığı ifade edildi. Tayvan ziyaretini gerçekleştiren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ardından Pekin ve Washington arasında gerilim giderek yükseldi. 

ABD yönetimi, Çin ile iletişim kurmak istediği, ancak Çin'in gelen çağrılara cevap vermediği ifade edildi. ABD merkezli Politico dergisine göre, çıkan krizin ardından Çinli üst düzey askeri yetkililerin, ABD'li meslektaşlarının çağrılarına yanıt vermediği vurgulandı.

Tayvan'daki gerilime ilişkin derginin konu hakkında bilgisi olan üç kişiye dayandırdığı haberde, çok sayıda çağrının cevapsız kaldığı iddia edildi.

Çin yönetimi, Pentagon çağrılarına yanıt vermiyor!

Telefonları açılmayan yetkililer arasında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'in olduğu yazıldı.

ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) göre Milley'nin, Çinli mevkidaşı Li Zuocheng'le yaptığı son görüşmenin tarihi 7 Temmuz. Austin ise Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe'yle haziranda görüşmüştü.

 

Pelosi ziyaretine cevap vermek isteyen Pekin, ABD'li üst düzey komutanlarla yapılacak diyalogları askıya almıştı. Cuma yapılan açıklamaya göre iklim değişikliği ve deniz güvenliği gibi alanlarda da işbirliği durduruldu.

Derginin haberine göre, Pentagon Sözcü Vekili Todd Breasseale, Bakan Austin'in herhangi bir yanlışlığa karşı Çinli yetkililerle iletişimin açık kalmasına önem verdiğini ifade edildi.