image

PeyamaKurd - Bismil’de Newroz kutlamaları esnasında 5 yaşındaki iki çocuğun yöresel kıyafet giydikleri için karakola götürüldüğü iddia edildi.

İddiaya göre, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 19 Mart'ta gerçekleştirilen Newroz kutlamasında, 5 yaşındaki iki çocuk yöresel kıyafet giydikleri için soğuğa rağmen elbiseleri çıkarılarak karakola götürüldü ve parmak izleri alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, ikiz çocuklar, gözaltına alınan anneleri Zeynep B. ile birlikte Bismil Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Annenin serbest bırakıldıktan sonra ikiz çocukları üzerindeki yöresel kıyafetleri çıkararak, kutlama alanına gittiği ancak kutlamalar sonrası "İmzanız eksik, gelip imza attın” gerekçesiyle yeniden emniyete çağrıldığı ve bir günlük gözaltının ardından 20 Mart'ta sağlık kontrolünden sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Babaları isyan etti: O soğukta elbiseleri çıkarıldı!

Öte yandan açıklamada bulunan baba Nedim B., yıllardır yaşamlarının her alanında giydikleri yöresel kıyafetlerin bir günde "yasaklandığını" ifade ederek isyan etti.

“Herhangi bir karar gösterilmeden bu yasağı önümüze koydular. Yasal bir uygulama değil. Keyfi bir uygulamayla ikizler gözaltına alındı” siteminde bulunan baba Nedim B. “O soğukta elbiseleri çıkarıldı. Daha sonra emniyette götürüldü. 5 yaşında karakolla tanıştılar. Bunu yaparken herhangi hukuki bir karar göstermediler. Yasa dışı bir şekilde gözaltı durumu gelişti. Çocuklarıma yaşatılanlar karşısında herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Baba Nedim B. olayla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.