image

PeyamaKurd - Kasım'da yıllık yüzde 6,8 olarak açıklanan ABD enflasyonunun aralıkta yüzde 7,1'e çıkması bekleniyor. Enflasyon beklentiler doğrultusunda gerçekleşirse son 38 yılın rekoru kırılacak.

Piyasaların gözü bugün 16.30'da açıklanacak ABD'deki aralık ayı enflasyon verilerinde. Ekonomistlerin tahmini kasımda yıllık yüzde 6,8 olarak gerçekleşen enflasyonun aralık ayında yüzde 7,1’e ulaşacağı yönünde. Enflasyon beklentiler doğrultusunda gerçekleşirse son 38 yılın rekoru kırılmış olacak.

Bugün ABD’de aralık ayı tüketici enflasyonu verileri 16:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine göre tüketici fiyatlarında aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 7 artış bekleniyor. Ülkede yıllık enflasyon beklendiği gibi yüzde 7’ye çıkarsa, 1982’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış olacak.

Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyonun ise aylık bazda yüzde 0,5’e, yıllık bazda yüzde 5,4’e çıktığı tahmin ediliyor. Veri, Fed’in faiz artırımlarına mart ayında başlayıp başlamayacağı açısından önemli bir gösterge olacak.