image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Beyaz Saray’dan, Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçu işlediğine dair iki farklı açıklama geldi.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmede bulunan Pentagon Sözcüsü Kirby, “Savaşın 26’ncı günündeyiz. Ruslar, henüz ulaşmak üzere yola çıktıkları hedeflerinin büyük bir çoğunluğuna ve neredeyse hiçbirine erişemediler “dedi.

Rus ordusunun halen Harkov, Mariupol, Çernihiv ve Kiev gibi şehirlere giremediğinden dolayı öfkelendiğini vurgulayan Kirby, “Bu öfkeye daha fazla bombardıman yaparak karşılık vermeye çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

Kirby son olarak, Rus ordusunun savaş suçu işlediğine dair kanıtların olduğunu iddia ederek, bu soruşturma sürecinin devam ettiğini vurguladı.

Beyaz Saray: Rusya'nın sivillere ayrım gözetmeksizin saldırdığına dair kanıtlarımız var!

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de düzenlediği basın toplantısında benzer iddialarda bulundu.

Psaki, ABD’nin Moskova Büyükelçisi Sullivan'ın Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrılmasına ilişkin, Rusya'nın sivillere ayrım gözetmeksizin saldırdığını ve dünyada yarattığı algının da kendi eseri olduğunu belirtti.

Rusya'nın Ukrayna'da "gerekçesiz ve gayrimeşru bir savaş" yürüttüğünü belirten Psaki, Biden'ın Putin'i "savaş suçlusu" olarak nitelendirmesine ilişkin, "Rusya'nın sivilleri kasten hedef aldığına ve ayrım gözetmeksizin saldırılar düzenlediğine dair açık kanıtlar görüyoruz. Başkan Biden, Rusya'nın ve Putin'in saçtığı zalimlik korkusunu dile getirdi. Rusya'nın dünyada yarattığı algı kendi eseri” görüşünü dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Bakanlığa çağrılan Büyükelçi Sullivan'a, Biden’ın Putin’e yönelik son zamanlarda yaptığı açıklamaların kabul edilemez olduğunun vurgulandığını ve protesto notası verildiğini bildirmişti.