image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, basın açıklamasında bulunan Türkiye'nin Afganistan'da kalma ve Hamid Karzai Havalimanı'nı koruma konusunda öncülük etmeyi kabul ettiğini belirtti.

Türkiye'nin Afganistan'da kalma ve Hamid Karzai Havalimanı'nı koruma konusunda öncülük etmeyi kabul ettiğini belirten ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin bu misyonu üstlenmesi için verilecek desteğin detaylarını görüştüklerini dile getirdi.

Sözcü Kirby basın açıklamasında, Afganistan'daki güvenlik durumunu yakından takip ettiklerini ancak ABD'nin tamamen çekilmesi konusundaki takvimin değişmediğini belirtti.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasındaki telefon görüşmesinde, Kabil Hamid Karzai Havalimanı'nın korunması konusunda bir anlaşmaya varılıp varılmadığı sorusuna yanıt veren Kirby, bu görüşmenin geçen hafta NATO Zirvesi marjında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılan görüşmenin devamı olduğunu vurguladı.

Ayrıca "Türkiye, havalimanının korunması konusunda öncülük etmeyi kabul etti" diyen Kirby, "Ancak halen detayları üzerinde çalışılıyor. Yapılması gereken daha çok iş var. Onlar, ABD ve uluslararası toplumdan bir destek almaları gerektiğini belirttiler. Bunun üzerine çalışıyoruz" sözlerine yer verdi.