image

PeyamaKurd - ABD güçlerinin ayrılması sonrası Taliban’ın Afganistan’daki saldırılarında stratejik ivme kazandığını dile getiren ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, söz konusu zaferinin hiçbir şekilde garanti edilmediğini belirtti.

Afganistan’daki durumla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Taliban’ın şu an Afganistan’daki ilçe merkezlerinin yaklaşık yarısını kontrol ettiğini dile getiren Milley, ülkede 75 bin Taliban militanına karşı hava kuvvetlerine de sahip olan 300 bin Afgan askeri bulunduğunu belirtti.

Mark Milley, Afganistan’daki nihai senaryonun henüz belli olmadığına dikkat çekerek, Taliban’ın yönetimi otomatik olarak ele geçirmesinin kaçınılmaz sonuç olmadığını kaydetti.

Pentagon'dan Kabil'de diplomatik çabayı güçlendirme çabası!

ABD’nin geri çekilmesinin yüzde 95’inin tamamlandığını vurgulayan Milley, ABD’nin bu ülkeden 9 bin Amerikan askeri ve sivili ile 984 C-17 uçağı sevkiyatına eşdeğer teçhizatı çektiğine değindi.

Ayrıca Milley açıklamasının devamında, “Afganistan’da güvenliği sağlamak ve Kabil’deki diplomatik varlığımızı güçlendirmek için, çoğunluğu askeri personel, aynı zamanda siviller, taşeronlar ve diplomatlardan oluşan küçük bir grup kalıyor” sözlerine yer verdi.

Öte yandan açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise, ABD’nin Afgan ordusuna üç Black Hawk helikopteri teslim ettiğini ve önümüzdeki günlerde daha fazla askeri teçhizat teslim edeceğini bildirdi.