image

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Adrian Galloway, Türk ordusunun Afrin’de YPG unsurlarına karşı yürüttüğü operasyonu Amerikan askerlerinin de bulunduğu Menbiç’e genişletme ihtimali konusunda, “Şu anda neler olabileceği üzerinde spekülasyon yapmak istemiyorum” diye konuştu.

Galloway, Zeytin Dalı Harekatı’nın Menbiç’e genişletilmesi ihtimalinin sorulması üzerine, “Bu aşamada neler olabileceği üzerinde spekülasyon yapmak istemiyorum. Menbiç’in güvenliği, oraya ait güçler tarafından sağlanıyor. Bu güçler, oradaki etnik yapıyı yansıtıyorlar; toplumlarını savunmak için eğitilmiş Araplar, Kürtler ve diğerleri var” dedi.

Galloway ayrıca, Türkiye’nin Afrin’deki operasyonunun sivil nüfusa etkileri konusunda endişeler taşıdıklarını, gerilimi düşürmek ve sivil kayıpları azaltmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini vurguladı.

Galloway son olarak, Türk ve Amerikalı diplomatların, Türkiye’nin “meşru” güvenlik endişelerini gideren ve herkesin aynı sayfada olmasını, IŞİD’e karşı savaşmaya geri dönmesini sağlayan çözümler bulmak sıkı uğraş verdiğini söyledi.