image

PeyamaKurd - ABD ordusunun Suriye'de İran destekli gruplara düzenlediği hava saldırısıyla ilgili konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, “Saldırıdaki amacımız milis güçleri caydırmaktı” ifadesini kullandı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD ordusunun geçen hafta Suriye'de İran destekli gruplara düzenlediği hava saldırısının milis güçler üzerinde onların hareket kabiliyeti ve oluşturdukları tehdit üzerinde bir etkisi olup olmadığı sorusu soruldu.

Pentagon Sözcüsü Kirby açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Henüz gözle görülür bir etkisini görmedik ve elbette istihbaratla ilgili hususlar hakkında konuşmayacağım. Eklemek istediğim tek şey, geçen hafta söylediğim gibi bu saldırı sonucu elde etmeyi umduğumuz şeylerden biri, milis grupları vatandaşlarımıza, tesislerimize, Iraklı partnerlerimize yönelik daha fazla saldırı düzenlemekten caydırmaktı. Bu etkinin görüleceğini umuyoruz."

Ayrıca Sözcü açıklamasında, saldırının ardından milis grupların ABD vatandaşlarına saldırı düzenlemediğini de belirterek, durumun böyle kalmasını umduklarını belirtti.