image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rojava'ya yönelik operasyonunu ortak basında değerlendiren ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley, ABD güçlerinin yeniden konumlanacağını açıkladı 

Esper açıklamasında, “Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine tek taraflı olarak müdahale etmesine karşıyız ve bu konuda derin hayal kırıklığı içindeyiz” diyen Esper, “Bu operasyon Suriye Demokratik Güçleri (DSG) ortaklarımızı tehlikeye atıyor, IŞİD hapishanelerinin güvenliğini tehlikeye atıyor ve bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak" dedi. 

“Bölgedeki askeri varlığımızda bir değişiklik yok” 

Ankara’nın harekat öncesi kendilerine bilgi vermesi üzerine ABD'nin güvenlik amaçlı askerlerini bölgeden çektiğini ifade eden Esper, "Askerimizi korumak amacıyla bölgedeki bazı kuvvetlerimizi yeniden konumlandırıyoruz. Şu aşamada Suriye'deki askeri varlığımızda bir değişiklik yok. Ancak oradaki durumu, asker sayımızı değerlendirmeye devam ediyoruz" sözlerine yer verdi. 

Esper, “Kürt ortaklarımızı terk etmedik. Onlarla Suriye'nin diğer bölgelerinde birlikteyiz” diyerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi, 

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'ye harekat düzenlemek konusunda ‘fevri’ davrandı. Bize IŞİD hilafetini yıkma konusunda yardım eden DSG ile yakın koordinasyon içindeyiz ancak Amerikan kuvvetlerini Türkler ile Kürtler arasındaki uzun çatışmanın arasında bırakmayacağım. Bunun için Suriye'de değiliz. 

Dün Bakan Akar ile görüşmemde harekatı durdurmaları konusunda istekli olduklarına dair bir emare görmedim. Buna şaşırmadım.  Bu müdahaleyi kaydettiğimiz ilerleme ile birlikte bu ölçüde yapma konusunda son derece kararlıydılar. Bu kararlılıkta bir azalma görmüyorum."  

PEYAMAKURD FLOOD 3’Ü TAKİP EDİN SON GELİŞMELERDEN HABERDAR OLUN! 

Harekatında DSG ile çalışmayı sürdüreceğiz” 

Türkiye'nin Suriye sınırında YPG kontrolündeki alanın 400 kilometrenin üzerinde olduğunu hatırlatan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ise Barış Pınarı Harekat alanının 125 kilometrelik alanı kapsadığını ve bu harekat alanı dışındaki bölgelerde DSG ile birlikte çalıştıklarını belirtti. 

Diğer taraftan Suriye’deki IŞİD tutuklularına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Milley, "ABD'nin bu tutuklular konusunda yasal bir sorumluğu yok. Bunu belki hukukçular tartışır ama biz ABD ordusu olarak bunları Suriye'de korumakla yükümlü değiliz" dedi.