image

PeyamaKurd - NATO karargahında mevkidaşları ile bir araya gelen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, NATO'nun doğu kanadının eskiye göre daha esnek ve güçlü bir savunma durumuna sahip olduğunu ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi. Austin açıklamasında,  Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin güncel durumu ve NATO içerisindeki gelişmeleri ele aldı.

Austin, NATO'nun, Ukrayna'ya saldıran Rusya karşısında güçlü, kararlı bir direniş ve birliktelik sergilediğini belirterek, Kiev yönetimine sonuna kadar destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

"Madrid zirvesinde Ukrayna konusunda yeni duyurular olacak"

Pentagon şefi açıklamalarında, sahada Amerikan askeri olmasa da ABD'nin ve diğer NATO müttefiklerinin sağladığı savunma desteğinin Ukrayna'ya direnç kattığını kaydederek, bu destekleri sürdüreceklerini belirtti.

Ayrıca açıklamasında Ukrayna'ya ABD tarafından sağlanan veya sağlanacak silahlar hakkında yoruma girmeyen Austin şu sözlere yer verdi:

"Halen üzerinde çalıştığımız bazı konular var, Madrid Zirvesi'nde liderlerin (Ukrayna konusunda) güncel değerlendirmelere göre yeni duyurular yaptığını göreceğiz."

İttifakın doğu kanadında kapasite arttı!

Austin açıklamasında, NATO'nun doğu kanadında ihtiyaç olması halinde hızlı mobilizasyon için gerekli altyapının olup olmadığına ilişkin soruya verdiği yanıtta, ittifakın doğu kanadında (Rusya'ya karşı) bu yönde gerekli savunma adımlarının atıldığını ve bu konuda her geçen gün daha fazla kapasitenin inşa edildiğinden emin olduğunu kaydetti.