image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgını ile ilgili ABD Savunma Bakanlığı'ndan sızan bir belgeye göre Koronavirüs salgını 2021 yazına kadar yayılmaya devam edecek. 

Pentagon'dan sızan bu belgeye göre yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını herhangi bir aşı bulunmadan 2021 yazına kadar küresel olarak yayılmaya devam edecek. 

ABD'de askerler ve gaziler tarafından yönetilen ‘task and purpose’ sitesi, Pentagon’da İç Güvenlik İşlerinden Sorumlu Kenneth Rapuano’nun imzasıyla ABD Savunma Bakanı Mark Esper’e gönderilen belgeye ulaştı. 

Dünya genelinde gelecek aylarda ikinci dalga salgının ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekilen belgede şu ifadelere yer verildi: 

“Tüm belirtilere göre 2021 yazına kadar Koronavirüs salgınıyla uğraşacağız bu virüs önümüzdeki aylarda küresel olarak yayılmaya devam edecek. Salgın, büyük olasılıkla aşı veya bazılarının hastalığı atlattıktan sonra bağışıklık kazanması yoluyla insanlar arasında virüse karşı güçlü bir bağışıklık oluşana kadar devam edecek.

Gerçek bir ikinci dalga ihtimali ile virüsle mücadele etmek için önümüzde uzun bir yol var. Bu nedenle, çabalarımızı arttırmalı, virüsle başa çıkmadaki kritik görevlerimize odaklanmalıyız. Bu yıl ortaya çıkması beklenen ikinci dalgayla başa çıkmak için gerekli hazırlıkları yapmalıyız.”