image

PeyamaKurd - Irak ve Afganistan'daki ABD varlığına yönelik değerlendirmede bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin açıklamasında, “Irak ve Afganistan’daki senaryoları karşılaştırdığınızda birbirlerinden tamamen farklı olduğunu görürsünüz. Farklı halkları var, farklı düşmanlarla karşı karşıyaydık” ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Amerika'nın Sesi'ne (VOA) yaptığı değerlendirmede, ülkenin savunma ve taarruz becerilerinin geliştiğini ve kademeli olarak arttığını vurguladı.

Lloyd Austin açıklamasında, “Dünya genelindeki tehditlerle ilgili verileri toplama, bunları analiz etme ve izleme becerimiz açısından 2001 yılından bu yana büyük ilerleme kaydettik” diyerek şu ifadelere yer verdi:

“Taarruz becerimiz de aşamalı olarak arttı. En önemlisi, hükümet olarak farklı daireler arasında veri paylaşımı, eşgüdüm sağlama ve sorunları çözme açısından çok daha iyi işlev görüyoruz. Tüm bunlar dikkate alındığında bugün daha güvende olduğumuzu söyleyebilirim. Nisan ayında istihbarat, Taliban'ın Kabil'i aralık ayı sonunda ele geçireceğine işaret ediyordu. Ancak Temmuz'da bu takvim Eylül sonunu göstermeye başladı.”

Açıklamasında, “Tahliye operasyonlarında yer alan askerlerimiz olağanüstü bir iş başardı" diyen Austin şu sözleri kullandı:

"Havalimanını korumaları gerekiyordu. 124 bin kişiyi tahliye ettiler. Bu 124 bin kişinin 6 bini ABD vatandaşıydı. Biz de Dışişleri Bakanlığı da şu anda Amerikalıları tahliye etmeye odaklanıyoruz. Genç askerlerimiz olağanüstü çalıştı. Hava tahliyelerinin boyutu açısından tarihi bir operasyondu. Askerlerimizin başardıklarına bakarsak da kesinlikle kahramanca bir operasyondu.”

Ayrıca açıklamasında, “Irak'tan hiçbir zaman tamamen ayrılmadık” diyen Lloyd Austin, “Irak'ta Iraklılara eğitim vermek için bir kısım askerimizi tuttuk. Ancak iki ülkedeki senaryoları karşılaştırdığınızda birbirlerinden tamamen farklı olduğunu görürsünüz. Farklı halkları var, farklı düşmanlarla karşı karşıyaydık. Bu nedenle bu iki ülkeyi birbiriyle kıyaslamanın haklı olduğunu düşünmüyorum” dedi.