image

PeyamaKurd - Ukrakna 'yapılan yardımlarla ilgili açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Buland, Washington’un Ukrayna ordusunun potansiyelini güçlendirmeye ve Gürcistan'ın askeri alanını modernize etmeye yönelik çabalarını sürdüreceğini kaydetti.

Pentagon Güney ve Orta Avrupa Direktörü Alton Buland, Atlantik Konseyi’nin video konferansına katılarak, Washington’un Ukrayna ordusunun potansiyelini güçlendirmeye ve Gürcistan'ın askeri alanını modernize etmeye yönelik çabalarını sürdüreceğini belirtti.

ABD'li diplomat açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Daha etkili olması için Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ülkeyi savunma kapasitesini geliştirmeye ve savunma sektörü reformlarının uygulanmasına yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz. Gürcistan'ın askeri alanını modernize etmeye yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz."

Ayrıca Buland, Brüksel'deki NATO zirvesinde liderlerin, Ukrayna ve Gürcistan'ın muhtemel üyeliğine ilişkin 2008 zirvesinin ardından yapılan açıklamayı yinelediklerine dikkat çekerek, "Tüm müttefiklerimizi Ukrayna ve Gürcistan'a desteği artırmaya çağırıyoruz" sözlerini kullandı.