image

PeyamaKurd - ABD yönetimi, Rusya'nın Ukrayna savaşının ardından yüzünü Baltık ülkelerine çevirmesi halinde söz konusu ülkelere yardımda bulunacaklarını duyurdu.

Açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya'dan gelebilecek herhangi bir tehdide karşı ülkesinin Letonya gibi Baltık ülkeleriyle daha fazla askeri tatbikat yapacağı ve bu bölgelere daha fazla eğitim sağlamaya çalışacağı sözünü verdi.

Bakan Austin, Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks ile başkent Riga'da düzenlediği basın toplantısında Romanya ve Avrupa'nın diğer bölgelerinde konuşlu ABD askerlerini Baltıklarda sürekli rotasyona tabi tutma planlarının olduğunu ancak ABD'den de ek kuvvet getirebileceklerini belirtti.

Baltık ülkelerine savunma yardımı sözü!

Pentagon Şefi açıklamasında, Rusya'dan kaynaklanacak bir tehdide karşı ülkesinin Letonya gibi Baltık ülkeleriyle daha fazla askeri tatbikat yapacağını ve bu bölgelere daha fazla eğitim sağlamaya çalışacağını kaydederek, ABD'nin Baltık bölgesinin kendini savunmasına yardım etme taahhüdünü de dile getirdi.

Ayrıca Riga'daki görüşmede Austin'in yaklaşık 30 yıldır Letonya'yı ziyaret eden ilk ABD Savunma Bakanı olduğu belirtilirken, ziyaret, Rusya'nın batı ucunda yer alan Baltık ülkelerinin artan önemine dikkat çekiyor.