image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Türkiye’nin operasyon düzenleyeceği iddia edilen Rojava ve bölgede savaş uçağı bulundurduğu iddia edilen Rusya hakkında açıklama yaptı.

Kirby, düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Rojava’da ABD üslerinin yakınına uçak konuşlandırması hakkında yorum yapmayı reddetti.

Pentagon Sözcüsü devamında, Suriye’de Rus tarafı ile ABD tarafı arasında bir çekişmenin meydana gelmesini engellemek, yanış anlaşılmaların ve istenmeyen sonuçların olmadığından emin olmak için ABD ile Rusya arasında iletişim kanallarının bulunduğunu bildirdi.

Öte yandan Şarkul Avsat’ta yer alan haber göre, Rus güçleri Rojava’da ABD ordusuna ait üsler ile Türk güçlerin konuşlu bulunduğu üslerin yakınında savaş uçaklarının katıldığı askeri tatbikat yaptı. Rus birliklerinin ayrıca, savaş uçakları ile Rakka kentine bağlı Tel Abyad’ın güney kırsalının semalarında uçuş gerçekleştirdiği belirtildi. Yapılan tatbikatın Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolünde ulunduğu hatırlatıldı.

Haberde, “ABD güçlerine ait iki üssü koruyan uluslararası koalisyona ait uçaklar, Rus uçakların rejim güçleriyle askeri tatbikat yapmasının ardından önceki gün Tel Tamir semalarında havalandı” bilgisi de paylaşıldı.