image

PeyamaKurd - Ortak basın toplantısında Afganistan savaşını değerlendiren ABD Savunma Bakanı Austin ve Genelkurmay Başkanı Milley, ülkeden çekilme operasyonuna ilişkin bilgiler paylaştı. Bakan Austin, IŞİD’e karşı Taliban’la işbirliği yapılıp yapılmayacağı sorusuna yanıt vermekten kaçındı.

Pentagon’da ortak basın toplantısında düzenleyen ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin ve Genelkurmay Başkanı General Mark A. Milley, Afganistan’dan çekilme operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Onları asla unutmayacağız”

Afganistan'daki tahliye operasyonunu tarihi bir başarı olarak nitelendiren Savunma Bakanı Austin, “Bu Amerika’nın Afganistan’daki savaşının son göreviydi” açıklamasında bulundu.

Savunma Bakanı açıklamasında, hem Afganistan savaşının başlamasına neden olan 11 Eylül saldırılarında hem de 20 yıl boyunca Afganistan’da hayatını kaybedenleri andı ve “Onları asla unutmayacağız” yorumunda bulundu.

Bakan Austin önümüzdeki hafta Afganistan’dan tahliye edilen Afgan vatandaşlarının geçici olarak barındırıldıkları Körfez ülkelerine bir ziyarette bulunacağını dile getirdi ve ülkelere yardımlarından dolayı teşekkür edeceğini vurguladı.

"6 bin civarı ABD askeri ülkeden çıkarıldı"

Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley de yaptığı açıklamada tahliye operasyonuna ilişkin detayları paylaştı. Milley, tahliye edilenlerin 9 farklı ülkedeki 26 değişik askeri üsse götürüldüklerini kaydetti.

Mark Milley, tahliye operasyonları sırasında Afganistan’da bulunan 6 bin civarı ABD askerinin de ülkeden ayrıldıklarını dile getirdi.

Tahliye operasyonunda güvenliği sağlamak üzere bu askerlerin 82. Hava İndirme Tugayı, Özel Kuvvetler ve Deniz Kuvvetleri’nde görevli askerler olduklarını belirtti.