image

PeyamaKurd - Pentagon, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Afganistan konusunu görüştüğünü belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, “Savunma Bakanı Lloyd J. Austin bugün Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’la ikili işbirliği ve Afganistan’da diplomatik varlığı sürdürme konularını görüştü. Bakan, uzun geçmişe sahip ABD-Türkiye savunma işbirliğinin önemini yeniden vurguladı ve Akar’a barış ve güvenlik meseleleri üzerinde iletişim ve işbirliğini sürdürdüğü için teşekkür etti” denildi.

“Erdoğan: Pakistan’ı, Macaristan’ı yanımıza alma düşüncemizi dile getirdik”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi kapsamında Biden’la yaptığı görüşmenin ardından “Pakistan’ı, Macaristan’ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Şu an itibarıyla bir mutabakat söz konusu. Bir sıkıntı burada söz konusu değil” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Brüksel’de gerçekleşen NATO Zirvesi öncesi, Afganistan’da ABD ve NATO askerlerinin çekilmesinin ardından Kabil havalimanının idaresi ve güvenliğini sağlamak için sorumluluk üstlenmeyi teklif etmiş ancak bunun için mali, lojistik ve diplomatik desteğe ihtiyaç duyduğunu da dile getirmişti.

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 14 Haziran’da NATO zirvesi sırasında Brüksel’de bir araya gelen Başkan Joe Biden ve Erdoğan’ın Kabil havalimanının güvenliğini sağlamada Türkiye’nin öncü rol üstlenmesi konusunda anlaşmaya vardığını açıklamıştı.