image

PeyamaKurd - Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump’ın Çarşamba günkü Kongre olaylarının ardından istifa etmemesi halinde, tasarıların genel kurulda nasıl ele alınacağını belirleyen İç Tüzükler Komisyonu’ndan sunulacak bir önerge konusunda hazırlıklı olmasını istedi.

Pelosi, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’la yaptığı toplantının ardından Meclis’teki Demokratlar’ın Başkan’ın derhal istifa etmesini umduklarını söyledi. Pelosi, Temsilciler Meclisi’nin her seçeneği değerlendireceğini kaydetti.

Azil seçeneğinin Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Trump’ın kabinesi üzerinde Anayasa’nın 25’inci ek maddesini yürürlüğe sokmak için daha fazla baskı oluşturmasını uman Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nin azil konusunu gelecek hafta oylayabileceğini söylemişti. 25’inci ek madde başkanın görevlerini yerine getirecek durumda olmadığı hallerde görevi başkan yardımcısının devralmasını öngörüyor.

Pelosi Cuma günü Trump için ‘‘dengesiz’’ ifadesini kullandı ve Kongre’nin Amerikalılar’ı korumak için her şeyi yapacağını söyledi.

Başkan Trump’ın görev süresi yetkilerini 3 Kasım seçimlerinin galibi Joe Biden’a devredeceği 20 Ocak tarihinde sona erecek.

Ancak Kongre üyelerinin Trump’ı görevden uzaklaştırıp uzaklaştıramayacağı belli değil, azil süreci Senato’da bir yargılama yapılmasını gerektiriyor. Şu anda Senato’da çoğunluk Cumhuriyetçiler’in.