image

PeyamaKurd-   Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıç noktası olarak belirlenen Çin’deki vahşi hayvan pazarlarına düzeleme getirmek isteyen Pekin hükümeti çiftçilerin elindeki hayvanları satın almaya hazırlanıyor.

Salgının ortaya çıkması ile tepkilere neden hayvan pazarlarına Pekin yönetiminden düzenleme geliyor.

Bu çerçevede hükümet, çiftçilerin ellerindeki hayvanları satın alarak, çiftçilere yapılacak yardımlarla onları besi hayvancılığına ya da çay ekimine teşvik etmek  istiyor.

Salgının ardından ülkede vahşi hayvan eti tüketimi yasaklansa da, yetiştiriciliğin devam etmesi nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtiliyor.

Vahşi hayvan yetiştiren çiftçilerin alternatif bir yol bulmasına yardımcı olmak adına devlet tüm hayvanları satın almayı hedefliyor.

İlk aşamada, Koronavirüs salgınının ilk tespit edildiği Hubey eyaletine komşu olan ve vahşi hayvan yetiştiriciliğiyle bilinen iki bölgede uygulamanın nasıl yapılacağına dair ayrıntılar açıklandı.

Bunlardan biri olan Hunan’da bir kilo kobra veya çıngıraklı yılan karşılığında 120 yuan (yaklaşık 115 TL), bambo faresi içinse 75 yuan (yaklaşık 72 TL) ödeyecek.

SARS (akut solunum yetmezliği sendromu) salgını sırasında virüsü insanlara taşıdığı sanılan misk kedisi içinse 600 yuan (yaklaşık 580 TL) ödenecek.

Çiftçiler de diğer besi hayvanlarını yetiştirmek ya da çay veya tıbbi amaçlı bitkileri ekmek konusunda teşvik edilecek.