image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverleri Birliği (KYB) üst düzey heyetleri Kürdistan Bölgesi’nde kurulması beklenen yeni hükümet konusunda toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası PDK Sözcüsü Mehmûd Ehmed ve YNK Sözcüsü Said Ahmed Pîrê ortak basın açıklaması yaptı.

PDK ile YNK arasındaki görüş birliğine dikkat çeken PDK Sözcüsü Mehmûd Ahmed, toplantıda Kerkük’te yaşanan sorunlar, Kürdistan Bölgesi yeni kabinesinin nasıl şekilleneceği konularının görüşüldüğünü ve hükümetin hızla kurulması gerektiğini ifade etti.

Hükümet kabinesinin kurulması gerektiğini belirten PDK Sözcüsü Mehmûd Ahmed, YNK ve PDK’nin her iki parti arasındaki pürüzleri giderecek ve sorunları hızlı çözecek ortak bir komite kurulması konusunda karar alındığını dile getirdi.

Said Ahmedê Pîre ise Kerkük konusunda yaptığı açıklama, “Biz Kerkük meselesinin bir an önce çözülmesinden yanayız. PDK ve YNK’nin öncelikli çalışması Kerkük olmalıdır. Kerkük sorunu Bağdat’ta çözülemez. Kerkük’te birçok askeri güç ve Haşdi Şabi milisleri var.  Kerkük’te tüm güçlerle ortak bir çözüm geliştirilmelidir” şeklinde konuştu.