image

PeyamaKurd - Ankara ile Erivan arasında normalleşme görüşmeleri devam ederken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye sınırları ve toprak bütünlüğü hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Rusya merkezli VestiKavkaza gazetesinin iddiasına göre, Erivan'da gazetecilerle buluşan Paşinyan, Ermenistan'ın Türkiye topraklarına yönelik şimdiye dek dile getirdiği iddialardan vazgeçtiğini açıkladı.

Ayrıca Paşinyan’ın 1915 Ermeni Soykırımı’nı da diasporaya devrettiği iddia edildi.

Erivan'ın Türk önkoşullarını yerine getirerek Pan-Ermeni gündemini dondurup dondurmadığı ve Ermenistan'ın Kars Antlaşması ile belirlenen sınırlar olan Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tanımaya hazır olup olmadığı yönünde bir soruya yanıt veren Paşinyan, Ermenistan Cumhuriyeti'nin hiçbir zaman 'Pan-Ermeni' politikası izlemediğini ifade etti.

Haberde Paşinyan’ın konuyla ilgili şu ifadeleri kullandığı kaydedildi:

“Ermenistan, Ermeni-Türkiye sınırını hiçbir zaman sorgulamadı. Ermeni-Türkiye sınırını sorgulayacak tek bir Ermeni lider veya hükümet bulamazsınız ve bu politikadan vazgeçmeyeceğiz. Ermenilerin soykırımını tanımak da her zaman diaspora ve diaspora örgütleri olmuştur.”

Paşinyan'ın söz konusu açıklamaları Türkiye medyasınca "Paşinyan, Türkiye topraklarına yönelik şimdiye kadar dile getirdiği hak iddiaları ve Ermeni Soykırımı davasından vazgeçti" olarak yorumlandı.