image

PeyamaKurd - Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında Türkiye’ye ilişkin önemli bir açıklamada bulundu.

Paşinyan, Türkiye'yle ilişkileri normalleştirmek istediklerini ancak Ermenistan'dan geçerek Azerbaycan'ı Nahçıvan ve Türkiye'ye bağlayacak bir koridor açılmasını müzakere dahi etmeyeceklerini belirtti.

Konuşmasında “Türkiye'yle ilişkileri düzeltmek istiyoruz ancak koridor açılması konusunu müzakere etmek istemiyoruz, (Güney Kafkasya'da) ulaşım yollarının açılması konusunu müzakere etmek istiyoruz” ifadesini kullanan Paşinyan, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin ortak açıklamasında koridorla ilgili tek bir cümle dahi bulunmadığını, ulaşım yollarından bahsedildiğini ve bu nedenle koridor meselesine anlam veremediğini kaydetti.

“Eğer Türkiye ve Azerbaycan deva ederse, bize direnmekten başka çare kalmaz”

Konuşmasının devamında Ermeni Soykırımı’na dikkat çeken Paşinyan, Azerbaycan ve Türkiye’ye seslenerek şu ifadeleri kullandı:

“Kendilerini 'tek millet, iki devlet' ilan eden Azerbaycan ve Türkiye'ye sormak istiyorum: Ermenistan'ı yok etmek istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Ermeni soykırımını devam ettirmek ve yapmak istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Eğer evetse, bize direnmekten başka bir seçenek kalmıyor. Eğer hayırsa, o zaman haklısınız, bu bölgede barışı tesis etmek için tarihi bir fırsat var. Bu soruya açıklamalarla değil eylemlerle cevap vermeliler.”

Paşinyan ayrıca, Ermenistan'ın Türk dünyası içine sıkıştığını ve Türk dünyasının bir kısmının da Ermenistan'ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden partneri olduğunu ekledi.