image

PeyamaKurd - Noel Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan Vatikan Devlet Başkanı Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, “Savaşın içindeki Suriye halkını düşünelim. Uzun bir çatışmadan sonra ayağa kalkmaya çalışan Irak'a bakalım” ifadesini kullandı.

Dünya meselelerine dair mesajlar verdiği Noel ayininin ertesindeki geleneksel "Urbi et Orbi" (Roma ve dünyaya) hitabını, Aziz Petrus Meydanı'na bakan bazilikanın locasından yapan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Irak ve Suriye halkının yaşadıklarına dikkat çekti.

Açıklamalarında yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde kişisel düzeyde insanların içe kapanma eğilimi gösterdiğini, ilişkileri sınadığını belirten Papa Francis, uluslararası bağlamda ise diyalog kurmaktan kaçınma ve diyalog gibi uzun yollar yerine sorunları farklı, kısa yollarla halletme riski olduğuna vurgu yaptı.

Katolik lider Papa mesajında, Noel'in kendilerine krizleri aşmak için diyalog yolunu gösterdiğini belirtti.

"Suriye'yi düşünelim, Irak'a bakalım"

Ayrıca Papa açıklamasında dünya genelinde halen pek çok çatışma, kriz ve çelişkiler gördüklerini, bunların hiç bitmeyecek gibi göründüğünü belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Artık pek fazla fark etmiyoruz da. O kadar alıştık ki, büyük trajediler sessizce geçip gidiyor. 10 yıldan fazladır, çok sayıda kişinin ölümüne, tahmin edilemez sayıda mülteciye yol açan savaşın içindeki Suriye halkını düşünelim.

Uzun bir çatışmadan sonra ayağa kalkmaya çalışan Irak'a bakalım. 40 yılı aşkın bir süredir pek çok kişiyi ülkesini terk etmeye zorlayan, çatışmalarla ciddi şekilde sınanan Afgan halkına bakalım. Yıllardır herkesin unuttuğu, büyük trajedi içindeki Yemen’den çocukların yükselen feryadına kulak verelim."