image

PeyamaKurd - Kanada'daki kiliselerde istismar edilen yerlilerle uzlaşmak için bir dizi ziyarette bulunan Papa, tövbe haccına çıktı. Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, 6 gün sürecek olan Kanada ziyaretinin ilk durağı olan Edmonton kentinde Katoliklerle buluştu.

Papa Franciscus, Kanada'da Başbakan Justin Trudeau ve Genel Vali Mary Simon'ın yanı sıra diğer kilise ve yerlilerin temsilcileri tarafından karşılandı.

Papa bu ziyaretini; Roma Katolik Kilisesi'nin Kanada'daki yatılı kilise okullarında yerli çocuklara uygulanan kötü muamele için uzlaşmayı amaçlayan "tövbe haccı" olarak tanımladı.

"Tövbe haccında uzlaşma yoluna gidecek"

Resmi sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Papa şu ifadelere yer verdi:

"Kanada'nın değerli kardeşleri, Yerli halklarla tanışmak için aranıza geliyorum. Umarım, Tanrı'nın lütfuyla, tövbe haccım, halihazırda yapılmış olan uzlaşma yolculuğuna katkıda bulunabilir. Lütfen bana dua ile eşlik edin."

Daha sonra seyahatinin Alberta bölümünde kalacağı St. Joseph Ruhban Okulu'na geçen Papa Franciscus, 25 Temmuz'da Kanada'da kamuoyuna ilk açıklamasını yapacağı yer olan Edmonton'un güneyindeki Maskwacis topluluğunda bulunan eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu'nu ziyaret edecek.