image

PeyamaKurd - Bağdat’a gelen Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, ziyaretinin ikinci gününde Necef’te Şii yüksek merci lideri Ali Sistani’yle bir araya geliyor.

Papa'nın Irak'ta merakla beklenen görüşmelerinden biri olan Ali Sistani ile görüşmesinin 40 dakika kadar olması öngörülüyor. 90 yaşındaki Sistani ile 84 yaşındaki Papa'nın görüşmesinde çevirmenlerin dışında herhangi bir yetkili yer almayacak.

Vatikan'a yakın kaynaklar bu görüşmede, Papa'nın daha önce Sünni İslam için önemli bir otorite kabul edilen Mısırlı El Ezher İmamı Ahmed El Tayyib'le yaptığı gibi kardeşlik mesajı verilen bir ortak belge imzalanmasının umulduğunu belirtiyor. Ancak yerel kaynaklar, ortak belge imzalamak yerine her iki liderin açıklama yapacağını belirtiyor.

Vatikan yaklaşık 10 yıldır bu ziyaretin gerçekleşmesi için çaba harcıyor. Şii liderler de bu görüşmenin diğer görüşmelerden çok daha farklı ve önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Dün Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’yle bir araya gelen Papa, ardından Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’le bir araya gelmişti.