image

PeyamaKurd - Erbil’e ulaştıktan sonra Musal’a geçen Katoliklerin ruhani lideri Papa, harabeye dönmüş olan Hoş Kilisesi’ndeki ayine katıldı.

Papa, Musul’da Hristiyan, Ezdi, Kakai ve Müslüman temsilcilerin katıldığı törende IŞİD tarafından saldırıya uğrayan kurbanlar için dua okudu.

2017'deki kurtarma harekatı sırasında korkunç bombardımanla enkaza dönen eski şehrin yıkıntıları arasında duygulandığı gözlenen Papa, şehrin tüm ölüleri için dua ettiğini belirtti.

Dört tarihi kilisenin yıkıntılarının çevrelediği meydanda kurulan platformda konuşma yapan Francis, "Uygarlığın beşiği olan bu ülkenin böylesine barbar bir darbe yemiş olması, antik mabetlerin yıkılması, Müslüman, Hıristiyan, Ezidi, binlerce kişinin terörizmle zalimce yok edilmesi, daha nicesinin zorla yerinden edilmesi veya öldürülmesi, nasıl bir zulümdür?" dedi.

Papa konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

 “Bu kentin gerçek kimliği, farklı dinlere mensup kişiler arasındaki birlikte yaşamdır. Hristiyanların Musul’a dönüp yaralarını sarmalarını destekliyorum. Burada savaşın izleri duruyor. Bütün bileşenler şiddete maruz kaldı ya da öldürüldü. Tanrı’nın ismine ve kutsallarına zarar vermek isteyenlere karşı barış mesajını yineliyoruz.”

Papa ayinin ardından barış güvercinlerini uçurdu.