image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'da ilhak ettiği bölgelerle ilgili tepkisini dile getiren Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Rus lider Putin'e barış için "yalvarıyorum" mesajında bulundu. Papa açıklamasında, savaş halindeki Rusya ve Ukrayna'nın liderlerine savaşı durdurma ve barışı görüşme çağrısı yaptı.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı'ndaki geleneksel pazar duasında, ritüelin dışına çıkarak duanın hemen başında Ukrayna-Rusya savaşına dair açıklamalarda bulundu.

"Ukrayna, ciddi, yıkıcı ve tehdit edici bir hal aldı"

Papa açıklamasında, Ukrayna'daki savaşta nükleer tehdidin gündeme gelmesinden ve askeri gerilimin artmasından duyduğu endişeyi dile getirerek şu sözleri kullandı:

"Ukrayna'daki savaşın gidişatı o kadar ciddi, yıkıcı ve tehdit edici bir hal aldı ki büyük endişe uyandırıyor. İnsanlığın bu korkunç ve akıl almaz yarası iyileşmek yerine daha da fazla kanamaya devam ediyor, genişleme riskiyle karşı karşıya."

Dünyanın, Ukrayna coğrafyasını Bucha, İrpin, Mariupol, Izyum ve Zaporijya gibi ıstırap ve korku mekanlarına dönüşen yerlerin isimlerinden öğrenmesinin üzücü olduğunu dile getiren Papa, "Peki ya insanlığın bir kez daha atom tehdidiyle karşı karşıya olmasına ne demeli? Saçmalık" ifadesini kullandı.

"Putin'e yalvarıyorum"

Katoliklerin lideri açıklamasında, savaşın bir çözüm değil, yıkım olduğunu anlamak için daha ne kadar kan akması gerektiği sorusunu yönelterek, bir an önce ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.

Rus lidere seslenen Papa açıklamasında ayrıca şu değerlendirmelere yer verdi:

"Her şeyden önce çağrım Rusya Federasyonu Başkanı'na. Ona halkına olan sevgisi adına bu ölüm ve şiddet sarmalını durdurması için yalvarıyorum. Diğer tarafta Ukrayna halkının yaşadığı derin acıdan büyük üzüntü duyarak Ukrayna Devlet Başkanı'na ciddi barış önerilerine açık olması için bir çağrıda bulunuyorum."